Странице

четвртак, 11. новембар 2010.

Pitanje izbora


DAJ SVE OD SEBE


Živio je jednom čovjek koji je želio prevladati patnju pa je otišao u budistički hram da nađe učitelja koji će mu pomoći. Upitao ga je:
“Budem li meditirao četiri sata dnevno koliko će mi godina trebati da prevladam patnju?”
Učitelj odgovori: “Ako meditiraš četiri sata dnevno možda ćeš za deset godina uspjeti.”
Misleći da bi on to mogao i bolje opet ga upita: “A ako meditiram osam sati dnevno, koliko će mi onda trebati?”
Učitelj ga pogleda i reče: “Kada bi meditirao osam sati dnevno za 20 godina možda bi prevladao patnju.”
“Ali zašto bi mi trebalo više vremena ako bi duže meditirao svaki dan?”
Učitelj: ”Ti nisi ovdje da bi žrtvovao svoju radost ili svoj život. Ovdje si da bi živio, da bi bio srećan i da bi volio. Ako tokom dva sata možeš dati sve od sebe, a ti umjesto toga meditiraš osam sati, samo ćeš se umoriti, nećeš shvatiti smisao i nećeš uživati u svom životu. Daj sve od sebe, i možda ćeš naučiti da, bez obzira koliko dugo meditiraš možeš živjeti, voljeti i radovati se.“
Don Migel Ruiz

Kako prepoznati da se zabavljate sa psihopatom

Mačo muškarac, muževan, šarmantan, deluje sigurno u sebe, pomalo agresivan što naravno ide u prilog njegovoj muževnosti. Ume da lupi rukom o sto, a u afektu, kada ga baš obuzmu emocije (jer ne zaboravimo on je i izuzetno emotivan samo se to ne vidi na prvu loptu), udari pesnicom o zid da bi se smirio. Izuzetno ljubomoran i posesivan, voli da zna da njegova devojka pripada samo njemu.
Ideal mačo muškarca ili onoga što se često zove i alfa mužijak je nešto što se kod velikog broja devojaka negovalo još od malih nogu. One su na osnovu toga izgradile sliku „pravog muškarca“ koji zna šta hoće i koji zna da ih „muški“ zavede i obori sa nogu. Ono što im se naročito čini izazovnim kod ovakvih muškaraca jeste činjenica da je do njihovih emocija teško dopreti. One veruju da su oni suštinski emotivni momci ali koji svoje emocije ne rasipaju na sve strane i koji ih retko pokazuju jer to prosto nije kul. I ne samo da nije kul nego se i ne uklapa u ideal mačo muškarca. Iako su one često iznervirane činjenicom da im on ne pokazuje svoje emocije, muškarac koji bi prema njima bio blag, pažljiv, pun razumevanja ne bi im bio interesantan. Takav muškarac je običan šonja, ništa slično ovom „pravom muškarcu“ koji emocije daje na kašičicu.
Dakle, veliki broj žena upoznat je sa profilom mačo muškarca i usvojila ga je kao svoj tip muškarca sa kim teži da ostvari vezu. Ono što međutim veliki broj žena ne zna jeste da ispod ovog površnog šarma i muževnih osobina (koje su zapravo jedna lažna sigurnost u sebe i odlučnost) leži emocionalna tupost i praznina. Ispod ove muževne snage vrlo često nalaze se ništa drugo do psihopatska obeležja ličnosti.
Naravno ne želimo da vas uplašimo ovom pričom. Kao što je neophodno demistifikovati profil mačo muškarca tako je potrebno i objasniti šta psihopatska ličnost jeste. Značenje koje pripisujemo reči psihopata posledica je filmova u kojima su oni predstavljeni kao osobe sa kriminalnim dosijeom, ubice, siledžije i slično. Psihopata onakav kakav postoji u stvarnom životu ne mora da ima kriminalni dosije. To nije psihopata o kome gledamo u filmovima koji će da vas izbode u tuš kabini ili da vas ubije na spavanju. Psihopata u stvarnom životu može biti upravo taj čuveni alfa mužijak koji odiše muževnom snagom, deluje sigurno u sebe, vrlo je zavodljiv i šarmantan, prosto vas obara sa nogu… Nećemo da tvrdimo da su svi muškarci sa navedenim osobinama nužno i psihopate ali svakako smatramo da je dobro i korisno znati obeležja psihopatske ličnosti kako vam se ne bi desilo da padnete na šarm a završite sa psihopatom! Dakle, šta su tipično psihopatske osobine koje leže ispod zavodljivosti i šarma?
On ne izgleda ni ludo ni nasilno. Čak naprotiv, deluje vrlo stabilno i staloženo, kao muškarac na koga se u potpunosti možete osloniti, siguran u sebe i pouzdan. Nije retkost da poseduje magičnu privlačnost. Imate utisak da vas nešto prosto vuče ka njemu. U njega se ludački zaljubljujete a odnos sa njm se najbolje može opisati kao fatalna privlačnost. Veza sa njim u početku deluje kao „medeni mesec“. Sve je savršeno i vi ste ubeđeni da ste našli čoveka svog života.
Ovakav muškarac je najčešće izuzetno manipulativan i vrlo uspešan u prikrivanju svoje patologije. Ipak, ukoliko pronađete sličnost između njega i pokazatelja psihopatske ličnosti koje ćemo navesti, bilo bi dobro da se zapitate da li je vaš dečko samo alfa mužijak ili neko ko može biti opasan po vašu socijalnu, psihološku i emocionalnu dobrobit.

Pokazatelji psihopatske ličnosti

1. Grubost

Psihopata je sklon grubom ponašanju. On se lako potuče, preti drugima, ima ispade besa…Od njega ćete često slušati o nasilju u svom životu. On ima istoriju nasilnog ponašanja. Psihopata lako plane i radi opasne stvari kao što je prebrza vožnja, udaranje zidova i udaranje stvari. Njegovo nasilno ponašanje naravno uvek ima dobro opravdanje. U argumentima koje daje kako bi opravdao svoju agresiju vidi se manipulativna moć kojom on raspolaže. On će vas uvek ubediti da su drugi krivi, da je situacija bila takva i da nije imao izbora nego da nasilno reaguje. Jedna od njihovih glavnih karakteristika jeste bes.

2. Ubijanje vašeg samopouzdanja

Psihopata vas uporno spušta. On konstantno ispravlja vaše greške i koriguje vaše ponašanje. On će vam reći da ste predebeli, ružni, da loše pričate ili loše izgledate. Ponižavanje i uništavanje vašeg samopoštovanja omogućava mu da se prema vama loše odnosi kao da ste to zaslužili. Sa jedne strane on vas ponižava a sa druge veliča sebe. On vas uverava da je najbolja stvar koja vam se ikada desila. Njega želi tako mnogo žena a vi ste srećnica koja ga je ulovila i treba da budete zahvalni što je on sa vama. Ovakvim tretmanom i sami počinjete da sumnjate u sebe i budete previše obazrivi, pazite šta radite i kako se ponašate.

3. Emotivna klackalica

Veza sa psihopatom podseća na emocionalni rolerkoster. On ima faze kada je potpuno emotivno odsutan, hladan, nepristupačan. Ne želi da komunicira i deluje ljuto bez ikakvog razloga. Non stop vam nešto zamera i sve mu smeta. Nakon ove faze, on iznenada upada u fazu kada je beskrajno sladak i pažljiv, radi sve one stvari koje je radio kada ste započeli vezu. Kada nastupi ta “slatka” faza vi se nadate da je on raskrstio sa svojim lošim osobinama. Uzalud se nadate!

4. Posesivnost i kontrola

Psihopata ispoljava izrazito posesivno i kontrolišuće ponašanje. On vam zabranjuje da izlazite, stalno vas proverava, zabranjuje vam komunikaciju sa drugim muškarcima. Kada vas zove na mobilni a vi se ne javite on zahteva da zna razlog zašto se niste javili, sa kim ste bili i šta ste radili. On čeprka po vašem telefonu, proverava vašu poštu, pretura po vašoj torbi…Posesivnost i ljubomoru koju on demonstrira svojim ponašanjem, vi možete protumačiti kao pokazatelje ljubavi. Oni međutim nisu znaci ljubavi već sredstva kojima on postiže potpunu kontrolu nad vašim životom. Vrhunac kontrole on postiže kada u potpunosti ograniči vaše kretanje. On vam navodi argumente zašto na određena mesta ne smete da izlazite. Govori vam kako da se ponašate u javnosti, kako da se oblačite, koju muziku da slušate, sa kim smete da se družite… I na kraju kada u potpunosti uspostavi kontrolu nad vašim ponašanjem i kada ima potpuni uvid u vaša kretanja on stiče slobodu da radi šta hoće i nikada ne bude provaljen! Samim tim prelazimo na sledeću stavku.

5. Seksualni promiskuitet

Psihopata je sklon seksualnom promiskuitetu. On vrlo često vara i zbog toga što to radi vešto, retko bude uhvaćen na delu. Iako on laže i vara i ne oseća se krivim povodom toga, ponekada on može da se suoči sa svojim greškama (najčešće kada je otkriven) i da deluje kao da se suočava sa posledicama svog ponašanja pošteno, hrabro i muški. On može da plače, grca, moli i obećava da se to nikada više neće ponoviti. Ovaj nastup je naravno još jedan vid manipulacije. Nakon što mu oprostite greške on će ih ponoviti jer jedna od ključnih karakteristika psihopata jeste nesposobnost da uče iz iskustva.

6. Panika zbog raskida

Psihopata se užasno plaši ideje raskida, osim ako naravno ta ideja nije njegova. Ideja da može biti odbačen od strane partnerke za njega je potpuno neprihvatljiva i učiniće sve da to spreči. Nije retkost da se slomi, rasplače, moli, obećava da će se promeniti ili čak preti samoubistvom. Obasipa vas telefonskim pozivima, zove na svakih pet minuta, zove vaše rođake, prijatelje i moli ih da vam prenesu koliko vas voli. Nije retkost da vas zovu njegovi rođaci kako bi vam pomogli da se pomirite. Nakon što vas privoli da ga primite nazad on neko vreme postaje sladak i pažljiv. Posle nekog vremena njegova potreba da vas kontroliše postaje još veća. On se rukovodi onom idejom “Ako vaš verni pas preskoči ogradu i pobegne, ako uspete da ga vratite, napravite višu ogradu.”

7. Patološka egocentričnost

Kao što smo već spomenuli, psihopata vas ubeđuje da je on najbolja stvar koja vam se ikada desila. On je uveren da je uvek u pravu i da sve radi ispravno. Njegove potrebe su uvek na prvom mestu. Neprijateljski je raspoložen prema svakoj kritici i burno reaguje kada ga kritikuju.

8. Uvek su drugi krivi

Jedna od bitnih karakteristika psihopate jeste odsustvo svakog uvida. On nikada ne preuzima odgovornost za svoje ponašanje. Ako se radi o tome da vozi kao manijak i pokušava izgurati sa puta nedužnog vozača - kriv je drugi vozač. Ako vas je prevario, nije on kriv već sve te žene koje ga zavode. On je sklon projekcijama i optuživanju drugih za svoje nevolje.

9. Ne voli vaše prijatelje i porodicu

U cilju potpune kontrole vašeg ponašanja, psihopata počinje da vas okreće protiv vaših prijatelja i porodice. On pretpostavlja da bi vaši prijatelji mogli negativno da utiču na vaš odnos i mišljenje koje vi imate o njemu, zbog čega počinje da vam ružno priča o vašim prijateljima i da im zamera niz stvari. On može da vam zamera da se vaše drugarice ponašaju nedolično ili da se neke od njih čak lože na njega što naravo predstavlja vid manipulacije kojim će vas lakše udaljiti od vaših prijateljica. Često se dešava da i vašu porodicu ne može da podnese iz prostog razloga što ne može da podnese ideju da vas deli sa bilo kim.

10. Nesposobnost za ljubav

Psihopata ne ume da voli. Njegova patološka egocentričnost i emotivna tupost mu to ne dozvoljava. On u ženi ne vidi biće sa kojim istinski može da uspostavi intiman odnos. Za njega je žena samim tim što je žena, inferiorno biće. Žena je za njega funkcija. On od nje nastoji da stvori sredstvo za zadovoljenje sopstvenih potreba i u tu svrhu koristi se raznim manipulacijama kao što su ponižavanje, obezvređivanje, ljubomora i posesivnost. Ono ka čemu teži jeste da od žene napravi lutku, domaćicu, seksualnu robinju ili majku. Lutka mu služi da bi je pokazao drugima i na taj način nabildovao sopstveni ego time što pored sebe ima privlačnu ženu. Domaćica mu služi da sedi kući i zadovoljava njegove bazične potrebe. Seksualna robinja je žena koja robuje svim njegovim seksualnim perverzijama. Majka je ona koja podržava njegove poslovne uspehe, koja ga pazi, čuva i brine o njemu. Ona je često pametna žena koja je zaslužna za njegove uspehe ali za koje on beskrupulozno preuzima zasluge.

Mia Popić, dipl. psihološkinja
http://www.vaspsiholog.com/2010/09/kako-prepoznati-da-se-zabavljate-sa-psihopatom/

David McCandless: Ljepota vizualizacije podataka


http://www.ted.com/talks/lang/scr/david_mccandless_the_beauty_of_data_visualization.html

Bruce H. Lipton - BIOLOGIJA VJEROVANJA 32.



Истина је бело

Поредак је цензура
А подсвесно је
Црно

(S. Škerović)

Svjesni um:
Unutarnji stvaratelj

Evolucija viših sisavaca, uključujući i čimpanze, kitove i ljude,
donijela je novu razinu svijesti koja se zove »svijest o sebi« ili,
jednostavnije, svjesni um. Noviji, svjesni um važan je evolucijski
napredak. Stariji, podsvjesni um naš je »autopilot«; svjesni um
je naše ručno upravljanje. Na primjer, ako se lopta približi vašem
oku, sporiji svjesni um možda neće imati vremena postati
svjestan prijetećeg projektila; međutim podsvjesni um, koji obrađuje
oko 20.000.000 podražaja iz okoliša u sekundi, nasuprot 40
podražaja iz okoliša koje u istoj sekundi interpretira svjesni um,
natjerat će oko da trepne. (Norretranders, 1998.) Podsvjesni um,
jedan od najmoćnijih procesora informacija za koje znamo, promatra
i svijet oko nas i unutarnju svijest tijela, čita znakove iz okoline i odmah
pokreće prethodno usvojena (naučena) ponašanja - sve to bez pomoći,
nadzora, ili čak znanja svjesnog uma.
Ova dva uma čine dinamični duo. Svjesni um može koristiti
svoje sposobnosti za fokusiranje na neku određenu točku,
kao što je zabava na koju ćete otići u petak navečer. Istovremeno,
vaš podsvjesni um može bez opasnosti gurati kosilicu naokolo i
uspješno paziti da si ne odrežete stopalo ili pregazite mačku, iako
upravljanju kosilicom ne poklanjate svjesno pažnju.
Također, svjesni i podsvjesni um surađuju pri usvajanju složenih
ponašanja kojima se zatim može nesvjesno upravljati. Sjećate
li se kada ste prvi put uzbuđeno sjeli za upravljač automobila,
pripremajući se da naučite voziti? Broj stvari s kojima je svjesni
um trebao izaći na kraj bio je zastrašujuć. Morali ste držati svoj
pogled na cesti, ali i istovremeno pratiti unutarnji i bočne retrovizore,
paziti na brzinomjer i druga mjerila, koristiti dvije noge za
tri papučice standardnog vozila s ručnim mjenjačem i pokušati
biti mirni, hladnokrvni i sabrani dok vozite pokraj svojih suučesnika.
Trebalo je proći, kako vam se tada činilo, mnogo vremena
prije nego što su se sva ta ponašanja »usnimila« u vaš um.
Danas uđete u svoj automobil, okrenete ključ za paljenje
motora i svjesno pregledavate svoj popis za kupovinu dok nesvjesni
um poslušno provodi sve složene radnje koje su vam potrebne
za uspješno krstarenje kroz gradski promet - bez da ste
ijednom pomislili na mehaniku vožnje. Znam da nisam jedini
koji je ovo doživio: vozite automobil i vodite zanimljiv razgovor
sa suvozačem. U stvari, vaša je svijest toliko preokupirana
razgovorom da u jednom trenutku shvatite da pet minuta niste
obraćali pozornost na svoju vožnju. Nakon što ste se na trenutak
preplašili, ipak shvatite da ste i dalje na svojoj strani ceste te da
se sigurno krećete tokom prometa...
Pored toga što olakšava podsvjesne habitualne programe, svjesni
um također ima moć biti spontano kreativan u svojim odgovorima
na podražaje iz okoline. Zbog svoje sposobnosti samopromatranja
svjesni um može promatrati ponašanja dok se izvode. Dok se odvija
unaprijed programirano ponašanje, promatrački svjesni um može se
umiješati, zaustaviti ponašanje i stvoriti nov odgovor. Tako nam svjesni
um daje slobodnu volju - što znači da nismo samo žrtve našeg programiranja.
Međutim, da bismo to izveli, moramo biti potpuno svjesni kako programiranje
ne bi preuzelo nadzor - a to je težak zadatak, što zna svatko tko je iskušavao
snagu volje. Podsvjesno programiranje preuzima kontrolu istog trenutka kada
svjesni um prestane paziti. Svjesni um je u stanju misliti unaprijed i unatrag
u vremenu, dok podsvjesni um uvijek djeluje u sadašnjem trenutku. Kada je
svjesni um zauzet sanjarenjem, stvaranjem planova za budućnost ili
analiziranjem prošlih iskustava iz života, podsvjesni um uvijek je na radnom
mjestu, djelotvorno upravljajući ponašanjima koja su u tom trenutku prikladna,
bez potrebe za svjesnim nadzorom. Dva uma zaista su fenomenalan mehanizam,
ali evo kako stvari mogu poći naopako. Svjesni um je »ja«, glas naših vlastitih
misli. Može imati velike vizije i planove za budućnost ispunjenu ljubavlju,
zdravljem, srećom i prosperitetom. Dok svoju svijest usmjeravamo na sretne
misli, tko vodi igru? Podsvijest. Kako će podsvijest voditi naše poslove?
Upravo onako kako je bila programirana. Ponašanje podsvjesnog uma dok ne
poklanjamo pažnju možda neće biti naša vlastita kreacija, jer je većina naših
osnovnih ponašanja bila bez postavljanja pitanja snimljena promatranjem
drugih ljudi. Kako svjesni um općenito ne primjećuje ponašanja koja stvara
podsvjesni um, mnogi ljudi ostaju šokirani kada čuju da su »isti kao« njihova
mama ili tata - ljudi koji su programirali njihove podsvjesne umove.
Naučena ponašanja i vjerovanja usvojena od drugih ljudi, kao što su roditelji,
vršnjaci i učitelji, možda neće biti u skladu s ciljevima našeg svjesnog uma.
Najveća prepreka ostvarenju uspjeha o kojem sanjamo su ograničenja
programirana u podsvijesti. Ta ograničenja ne samo što utječu na naše ponašanje,
nego mogu odigrati i veliku ulogu u određivanju naše fiziologije i zdravlja.
Kao što smo vidjeli ranije u knjizi, um igra snažnu ulogu u kontroliranju
bioloških sustava koji nas održavaju na životu. Namjera prirode nije bila da
prisutnost dvojnog uma bude naša Ahilova peta. Zapravo, ova dvojnost pruža
nam predivnu prednost. Gledajte to na ovaj način: što bi bilo da smo imali svjesne
roditelje i učitelje koji su služili kao predivni životni modeli, uvijek se upuštajući
u humane odnose sa svima u zajednici i na opću korist? Da je naš podsvjesni
um bio programiran tako zdravim ponašanjima, mogli bismo biti potpuno uspješni
u životu bez da ikada budemo svjesni!